TRF250-183S-2
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
TRF250-183S-2
Datasheet:
TRF250-183S-2
Description:
PTC RESET FUSE 100V 183MA RADIAL
In Stock
2905 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Max
100V (250V Int)
Size / Dimension
0.295" Dia x 0.150" T (7.50mm x 3.80mm)
Ratings
Current - Trip (It)
685mA
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max)
183mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min)
800 mOhms
Time to Trip
1.8s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
3.4 Ohms
Current - Max
10A