TRF250-145USTP-B-0.5
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
TRF250-145USTP-B-0.5
Datasheet:
TRF250-145USTP-B-0.5
Description:
PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
Size / Dimension
0.236" L x 0.150" W (6.00mm x 3.80mm)
Ratings
Current - Trip (It)
290mA
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max)
145mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3.5 Ohms
Time to Trip
2s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
14 Ohms
Current - Max
3A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
60V (250V Int)