TRF250-145-RA-B0.5-2
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
TRF250-145-RA-B0.5-2
Datasheet:
TRF250-145-RA-B0.5-2
Description:
PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
In Stock
2837 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
60V (250V Int)
Size / Dimension
0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
Ratings
Current - Trip (It)
290mA
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max)
145mA
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3 Ohms
Time to Trip
2.5s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
12 Ohms
Current - Max
3A