TRF250-120S-B-0.5
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
TRF250-120S-B-0.5
Datasheet:
TRF250-120S-B-0.5
Description:
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
In Stock
2000 pcs On sales
Current - Trip (It)
240mA
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max)
120mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 Ohms
Time to Trip
2.5s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
16 Ohms
Current - Max
3A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
60V (250V Int)
Size / Dimension
0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)