TRF250-120-B-0.5
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
TRF250-120-B-0.5
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
TRF250-120-B-0.5
Description:
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
In Stock
1874 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
60V (250V Int)
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Thickness (Max)
Series
PolySwitch®, TRF250
Size / Dimension
0.236" L x 0.150" W (6.00mm x 3.80mm)
Ratings
Current - Trip (It)
240mA
Approvals
CSA, TUV, UL
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
120mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 Ohms
Time to Trip
2.5s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
16 Ohms
Current - Max
3A