TCF250-180T
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
TCF250-180T
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
TCF250-180T
Description:
PTC RESET FUSE 60V 180MA SMD
In Stock
2500 pcs On sales
Product Parameter
Current - Max
3A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
60V (250V Int)
Package / Case
Nonstandard SMD
Type
Polymeric
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Series
PolySwitch®, TCF250
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Ratings
Current - Trip (It)
380mA
Approvals
UL
Height - Seated (Max)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
180mA
Lead Spacing
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.9 Ohms
Time to Trip
3.4s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
4.2 Ohms
Company Profile
TCF250-180T Relevant information
TCF20
TCF20
FUSE RECT 20A 600VAC/300VDC BLAD