SMD2920P300TF/15A
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
SMD2920P300TF/15A
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet:
SMD2920P300TF/15A
Description:
PTC RESET FUSE 15V 3A 2920
Part Status
Obsolete
Current - Hold (Ih) (Max)
3A
Lead Spacing
Resistance - Initial (Ri) (Min)
15 mOhms
Time to Trip
20s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
48 mOhms
Current - Max
40A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
15V
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Type
Polymeric
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Series
POLY-FUSE®, SMD2920
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Ratings
Current - Trip (It)
6A
Approvals
cURus, TUV
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C