SMD2920P200TF/24A
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
SMD2920P200TF/24A
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet:
SMD2920P200TF/24A
Description:
PTC RESET FUSE 24V 2A 2920
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Approvals
cURus, TUV
Height - Seated (Max)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Current - Hold (Ih) (Max)
2A
Lead Spacing
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Time to Trip
5s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
125 mOhms
Current - Max
40A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
24V
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Type
Polymeric
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Series
POLY-FUSE®, SMD2920
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Ratings
Current - Trip (It)
4A