RUSBF160
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
RUSBF160
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RUSBF160
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.6A RADIAL
In Stock
1061 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Thickness (Max)
Series
PolySwitch®, RUSBF
Size / Dimension
0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Ratings
Current - Trip (It)
3.2A
Approvals
CSA, TUV, UL
Height - Seated (Max)
0.598" (15.20mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
1.6A
Lead Spacing
0.199" (5.05mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Time to Trip
9s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
110 mOhms
Current - Max
40A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
16V