RUSBF155-AP
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
RUSBF155-AP
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RUSBF155-AP
Description:
PTC RESET FUSE 6V 1.55A RADIAL
In Stock
1755 pcs On sales
Product Parameter
Current - Max
40A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
6V
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Thickness (Max)
Series
PolySwitch®, RUSBF
Size / Dimension
0.272" Dia x 0.122" T (6.90mm x 3.10mm)
Ratings
Current - Trip (It)
2.65A
Approvals
CSA, TUV, UL
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
1.55A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Time to Trip
2.2s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms