RGEF1400
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
RGEF1400
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RGEF1400
Description:
PTC RESET FUSE 16V 14A RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Thickness (Max)
Series
PolySwitch®, RGEF
Size / Dimension
0.925" L x 0.114" W (23.50mm x 2.90mm)
Ratings
Current - Trip (It)
23.8A
Approvals
CSA, TUV, UL
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Current - Hold (Ih) (Max)
14A
Lead Spacing
0.400" (10.15mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2.6 mOhms
Time to Trip
9s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
6.4 mOhms
Current - Max
100A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
16V