PSR073FS0315Z
Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer No:
PSR073FS0315Z
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Datasheet:
PSR073FS0315Z
Description:
POWR-SPEED SQB SIZE 73 FLUSH ENG
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Class
Size / Dimension
2.953" L x 2.894" W x 3.130" H (75.00mm x 73.50mm x 79.50mm)
Series
POWR-SPEED® PSR
Voltage Rating - AC
1.3kV
Features
Voltage Rating - DC
1kV
Approvals
CCC, CE, cURus, UL
Current Rating (Amps)
315A
Fuse Type
Square
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C