PSR072FS0400Z
Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer No:
PSR072FS0400Z
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Datasheet:
PSR072FS0400Z
Description:
POWR-SPEED SQB SIZE 72 FLUSH ENG
In Stock
2 pcs On sales
Product Parameter
Class
Size / Dimension
2.953" L x 2.362" W x 2.598" H (75.00mm x 60.00mm x 66.00mm)
Series
POWR-SPEED® PSR
Voltage Rating - AC
1.3kV
Features
Voltage Rating - DC
1kV
Approvals
CCC, CE, cURus, UL
Current Rating (Amps)
400A
Fuse Type
Square
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C