PSR071FS0400Z
Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer No:
PSR071FS0400Z
Datasheet:
PSR071FS0400Z
Description:
FUSE SQUARE 400A 1.3KVAC/1KVDC
Voltage Rating - AC
1.3kV
Features
Voltage Rating - DC
1kV
Current Rating (Amps)
400A
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 150kA DC
Part Status
Active
Applications
Semiconductors
Melting I²t
40153
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
2.913" L x 2.028" W x 2.264" H (74.00mm x 51.50mm x 57.50mm)