PSR071FL0450Z
Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer No:
PSR071FL0450Z
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Datasheet:
PSR071FL0450Z
Description:
FUSE SQUARE 450A 1.3KVAC/1KVDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Class
Size / Dimension
2.913" L x 2.028" W x 2.264" H (74.00mm x 51.50mm x 57.50mm)
Series
POWR-SPEED® PSR
Voltage Rating - AC
1.3kV
Features
Voltage Rating - DC
1kV
Approvals
CCC, CE, cURus, UL
Current Rating (Amps)
450A
Fuse Type
Square
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C