PSR070FS0160Z
Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer No:
PSR070FS0160Z
Datasheet:
PSR070FS0160Z
Description:
POWR-SPEED SQB SIZE 70 FLUSH ENG
In Stock
1 pcs On sales
Product Parameter
Applications
Semiconductors
Melting I²t
2377
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
2.913" L x 1.693" W x 1.929" H (74.00mm x 43.00mm x 49.00mm)
Voltage Rating - AC
1.3kV
Features
Voltage Rating - DC
1kV
Current Rating (Amps)
160A
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C