MINISMDC200F/16-2
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
MINISMDC200F/16-2
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet:
MINISMDC200F/16-2
Description:
MINISMDC200F/16-2
In Stock
4738 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
16V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Type
Polymeric
Thickness (Max)
0.048" (1.22mm)
Series
PolySwitch®, miniSMD
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Ratings
Current - Trip (It)
4A
Approvals
CSA, TUV, UL
Height - Seated (Max)
Packaging
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
2A
Lead Spacing
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Time to Trip
5s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
85 mOhms
Current - Max
40A