MINISMDC075F/33-2
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
MINISMDC075F/33-2
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
MINISMDC075F/33-2
Description:
MINISMDC075F/33-2
Packaging
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
750mA
Lead Spacing
Resistance - Initial (Ri) (Min)
110 mOhms
Time to Trip
1s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
390 mOhms
Current - Max
100A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
33V
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Type
Polymeric
Thickness (Max)
0.057" (1.46mm)
Series
PolySwitch®, miniSMD
Size / Dimension
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Ratings
Current - Trip (It)
1.6A