LVR012K-2
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
LVR012K-2
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
LVR012K-2
Description:
PTC RESET FUSE 240V 120MA RADIAL
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
120mA
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3 Ohms
Time to Trip
15s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
12 Ohms
Current - Max
1.2A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
240V (265V Int)
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Thickness (Max)
Series
PolySwitch®, LVR
Size / Dimension
0.327" Dia x 0.150" T (8.30mm x 3.80mm)
Ratings
Current - Trip (It)
300mA
Approvals
CQC, CSA, TUV, UL
Height - Seated (Max)
0.508" (12.90mm)
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C