L70S800.X
Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer No:
L70S800.X
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
L70S800.X
Description:
FUSE CRTRDGE 800A 700VAC/650VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
Current Rating (Amps)
800A
Approvals
CE, CSA, UR
Operating Temperature
Fuse Type
Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Applications
Semiconductors
Mounting Type
Bolt Mount
Response Time
Fast Blow
Package / Case
Size / Dimension
2.874" Dia x 3.311" L (73.00mm x 84.10mm)
Class
Voltage Rating - AC
700V
Series
POWR-GARD® L70S
Voltage Rating - DC
650V