L15S150.T
Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer No:
L15S150.T
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
L15S150.T
Description:
FUSE CRTRDGE 150A 150VAC/100VDC
In Stock
2 pcs On sales
Product Parameter
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Applications
Semiconductors
Mounting Type
Bolt Mount
Response Time
Fast Blow
Package / Case
Size / Dimension
1.000" Dia x 1.157" L (25.40mm x 29.40mm)
Class
Voltage Rating - AC
150V
Series
POWR-GARD® L15S
Voltage Rating - DC
100V
Features
Current Rating (Amps)
150A