JLLS040.T
Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer No:
JLLS040.T
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
JLLS040.T
Description:
FUSE CARTRIDGE 40A 600VAC/300VDC
In Stock
1 pcs On sales
Product Parameter
Part Status
Active
Applications
Electrical, Industrial
Mounting Type
Holder
Response Time
Fast Blow
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension
1.000" Dia x 1.563" L (25.40mm x 39.70mm)
Class
T
Voltage Rating - AC
600V
Series
POWR-GARD® JLLS
Voltage Rating - DC
300V
Features
Current Rating (Amps)
40A