FLSR045.TXID
Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer No:
FLSR045.TXID
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
FLSR045.TXID
Description:
FUSE CARTRIDGE 45A 600VAC/300VDC
In Stock
2 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Holder
Response Time
Slow Blow
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension
1.063" Dia x 5.500" L (27.00mm x 139.70mm)
Class
RK5
Voltage Rating - AC
600V
Series
POWR-GARD® FLSR_ID
Voltage Rating - DC
300V
Features
Indicating
Current Rating (Amps)
45A