FLSR025.TXID
Electrical, Specialty Fuses
Manufacturer No:
FLSR025.TXID
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
FLSR025.TXID
Description:
FUSE CARTRIDGE 25A 600VAC/300VDC
In Stock
5 pcs On sales
Product Parameter
Features
Indicating
Current Rating (Amps)
25A
Approvals
CE, CSA, QPL, UL
Operating Temperature
Fuse Type
Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Applications
Electrical, Industrial
Mounting Type
Holder
Response Time
Slow Blow
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension
0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Class
RK5
Voltage Rating - AC
600V
Series
POWR-GARD® FLSR_ID
Voltage Rating - DC
300V