ASMD185F-2
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
ASMD185F-2
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
2-SMD
Datasheet:
ASMD185F-2
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.85A 2SMD
In Stock
1285 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Max
16V
Package / Case
2-SMD
Type
Polymeric
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)
Series
PolySwitch®, ASMD
Size / Dimension
0.343" L x 0.250" W (8.70mm x 6.36mm)
Ratings
AEC-Q200
Current - Trip (It)
3.7A
Approvals
Height - Seated (Max)
Packaging
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85A
Lead Spacing
Resistance - Initial (Ri) (Min)
32 mOhms
Time to Trip
11.3s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
126 mOhms
Current - Max
40A