30KPA240
TVS - Diodes
Manufacturer No:
30KPA240
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
P600, Axial
Datasheet:
30KPA240
Description:
TVS DIODE 240V 406.35V P600
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
P600, Axial
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
P600
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
30KPA
Voltage - Breakdown (Min)
253.35V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
406.35V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
240V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
78.3A