30KPA108A
TVS - Diodes
Manufacturer No:
30KPA108A
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
P600, Axial
Datasheet:
30KPA108A
Description:
TVS DIODE 108V 175.2V P600
Series
30KPA
Voltage - Breakdown (Min)
120.6V
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
175.2V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
108V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
172.9A
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
P600, Axial
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)