250R080DR
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
250R080DR
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
250R080DR
Description:
PTC RESET FUSE 60V 80MA RADIAL
Series
POLY-FUSE®, 250R
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.181" T (5.80mm x 4.60mm)
Ratings
Current - Trip (It)
160mA
Approvals
cURus, TUV
Height - Seated (Max)
0.390" (9.90mm)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Current - Hold (Ih) (Max)
80mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min)
14 Ohms
Time to Trip
4s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
33 Ohms
Current - Max
3A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
60V (250V Int)