24LT190U
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
24LT190U
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Strap
Datasheet:
24LT190U
Description:
PTC RESET FUSE 24V 1.9A STRAP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
User Defined
Voltage - Max
24V
Package / Case
Strap
Type
Polymeric
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Series
POLY-FUSE®, LT
Size / Dimension
0.880" L x 0.417" W (22.35mm x 10.60mm)
Ratings
Current - Trip (It)
4.2A
Approvals
cURus, TUV
Height - Seated (Max)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Current - Hold (Ih) (Max)
1.9A
Lead Spacing
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Time to Trip
3s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms
Current - Max
100A