20KPA72CA-B
TVS - Diodes
Manufacturer No:
20KPA72CA-B
Datasheet:
20KPA72CA-B
Description:
TVS DIODE 72V 116V P600
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Breakdown (Min)
80.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
116V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
72V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
174.1A
Mounting Type
Through Hole
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)