20KPA56C-B
TVS - Diodes
Manufacturer No:
20KPA56C-B
Datasheet:
20KPA56C-B
Description:
TVS DIODE 56V 97.23V P600
Voltage - Breakdown (Min)
59.16V
Packaging
Bulk
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
97.23V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
56V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
218.1A
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
P600, Axial
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)