20KPA300C
TVS - Diodes
Manufacturer No:
20KPA300C
Datasheet:
20KPA300C
Description:
TVS DIODE 300V 507.15V P600
Product Parameter
Bidirectional Channels
1
Voltage - Breakdown (Min)
316.67V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
507.15V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.8A
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
P600, Axial
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)