20KPA24C-B
TVS - Diodes
Manufacturer No:
20KPA24C-B
Datasheet:
20KPA24C-B
Description:
TVS DIODE 24V 43.26V P600
Product Parameter
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
P600, Axial
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Voltage - Breakdown (Min)
25.34V
Packaging
Bulk
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
43.26V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
490.3A