20KPA172CA-B
TVS - Diodes
Manufacturer No:
20KPA172CA-B
Datasheet:
20KPA172CA-B
Description:
TVS DIODE 172V 277V P600
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Voltage - Breakdown (Min)
192.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
277V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
172V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
72.9A
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)