20KPA160CA-B
TVS - Diodes
Manufacturer No:
20KPA160CA-B
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
P600, Axial
Datasheet:
20KPA160CA-B
Description:
TVS DIODE 160V 258V P600
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
P600, Axial
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
P600
Series
20KPA
Voltage - Breakdown (Min)
178.7V
Packaging
Bulk
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
258V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
78.3A