20KPA160A-B
TVS - Diodes
Manufacturer No:
20KPA160A-B
Datasheet:
20KPA160A-B
Description:
TVS DIODE 160V 258V P600
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Power Line Protection
No
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Breakdown (Min)
178.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
258V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
78.3A
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)