20KPA104CA-B
TVS - Diodes
Manufacturer No:
20KPA104CA-B
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
P600, Axial
Datasheet:
20KPA104CA-B
Description:
TVS DIODE 104V 168V P600
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
104V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
120.2A
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
P600, Axial
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
P600
Series
20KPA
Voltage - Breakdown (Min)
116.2V
Packaging
Bulk
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
168V
Company Profile
20KPA104CA-B Relevant information
20KPA104
20KPA104
TVS DIODE 104V 176.4V P600