2016L200PR
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
2016L200PR
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
2016 (5041 Metric), Concave
Datasheet:
2016L200PR
Description:
PTC RESET FUSE 6V 2A 2016
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
2A
Lead Spacing
Resistance - Initial (Ri) (Min)
48 mOhms
Time to Trip
3s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms
Current - Max
40A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
6V
Package / Case
2016 (5041 Metric), Concave
Type
Polymeric
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Series
POLY-FUSE®, 2016L
Size / Dimension
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Ratings
Current - Trip (It)
4.2A
Approvals
cURus, TUV
Height - Seated (Max)
Packaging
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Company Profile
2016L200PR Relevant information
2016
CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.438"
2016-3/4ST
2016-3/4ST
2016-YSY
2016-YSY
2016-YWY
2016-YWY
2016,BK
2016,BK
BOX END PANEL BLK A31 9V SERIES