16VT210U
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
16VT210U
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Strap
Datasheet:
16VT210U
Description:
PTC RESET FUSE 16V 2.1A STRAP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
User Defined
Voltage - Max
16V
Package / Case
Strap
Type
Polymeric
Thickness (Max)
0.032" (0.80mm)
Series
POLY-FUSE®, VT
Size / Dimension
0.866" L x 0.201" W (22.00mm x 5.10mm)
Ratings
Current - Trip (It)
4.7A
Approvals
cURus, TUV
Height - Seated (Max)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Current - Hold (Ih) (Max)
2.1A
Lead Spacing
Resistance - Initial (Ri) (Min)
18 mOhms
Time to Trip
5s
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
60 mOhms
Current - Max
100A