16VT175XLU
PTC Resettable Fuses
Manufacturer No:
16VT175XLU
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Strap
Datasheet:
16VT175XLU
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.75A STRAP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Strap
Type
Polymeric
Size / Dimension
1.057" L x 0.146" W (26.85mm x 3.70mm)
Series
POLY-FUSE®, VT
Current - Trip (It)
3.8A
Ratings
Height - Seated (Max)
Approvals
cURus, TUV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Current - Hold (Ih) (Max)
1.75A
Part Status
Obsolete
Resistance - Initial (Ri) (Min)
29 mOhms
Lead Spacing
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
102 mOhms
Time to Trip
5s
Current - Max
100A
Mounting Type
User Defined
Voltage - Max
16V