0460.500UR
Fuses
Manufacturer No:
0460.500UR
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
0460.500UR
Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
In Stock
1945 pcs On sales
Product Parameter
DC Cold Resistance
1.19 Ohms
Color
Voltage Rating - AC
125V
Series
PICO® 460
Voltage Rating - DC
125V
Approvals
CSA, UL
Current Rating (Amps)
500mA
Fuse Type
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.21
Mounting Type
Surface Mount
Response Time
Slow Blow
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Size / Dimension
0.285" L x 0.170" W x 0.120" H (7.24mm x 4.32mm x 3.05mm)