0451.160MRL
Fuses
Manufacturer No:
0451.160MRL
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
0451.160MRL
Description:
FUSE BOARD MNT 160MA 125VAC/VDC
In Stock
2072 pcs On sales
Product Parameter
Fuse Type
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.0048
Mounting Type
Surface Mount
Response Time
Fast Blow
Package / Case
2-SMD, Square End Block
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance
1.2157 Ohms
Color
Voltage Rating - AC
125V
Series
NANO²® 451
Voltage Rating - DC
125V
Approvals
CSA, UL
Current Rating (Amps)
160mA