02163.15MXP
Fuses
Manufacturer No:
02163.15MXP
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
02163.15MXP
Description:
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
In Stock
1060 pcs On sales
Product Parameter
Color
Voltage Rating - AC
250V
Series
216
Current Rating (Amps)
3.15A
Approvals
CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Melting I²t
6.7
Mounting Type
Holder
Response Time
Fast Blow
Package / Case
5mm x 20mm
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance
0.0368 Ohms