LTC1390CS#PBF
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Manufacturer No:
LTC1390CS#PBF
Manufacture:
Linear Technology / Analog Devices
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LTC1390CS#PBF
Description:
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
In Stock
1023 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
8:1
Switch Circuit
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
Base Part Number
LTC1390
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
5pF, 10pF
Charge Injection
2pC
Number of Circuits
1
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
16-SOIC
Series
On-State Resistance (Max)
75Ohm
Crosstalk
Voltage - Supply, Dual (V±)
±5V
Packaging
Tube
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
400ns, 200ns
Part Status
Active
Voltage - Supply, Single (V+)
3V