PHG.0B.304.CLLD52Z
Circular Connectors
Manufacturer No:
PHG.0B.304.CLLD52Z
Datasheet:
PHG.0B.304.CLLD52Z
Description:
CONN RCPT FMALE 4POS SOLDER CUP
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
59.0µin (1.50µm)
Orientation
G
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Bronze
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Number of Positions
4
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Shell Size - Insert
304
Current Rating (Amps)
7A
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C