PHG.0B.302.CLLD42
Circular Connectors
Manufacturer No:
PHG.0B.302.CLLD42
Manufacture:
LEMO
Datasheet:
PHG.0B.302.CLLD42
Description:
CONN RCPT FMALE 2POS SOLDER CUP
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
59.0µin (1.50µm)
Orientation
G
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Bronze
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
2
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Shell Size - Insert
302
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
10A
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C