PAG.M0.4GL.AC52A
Circular Connectors
Manufacturer No:
PAG.M0.4GL.AC52A
Manufacture:
LEMO
Datasheet:
PAG.M0.4GL.AC52A
Description:
CONN PLUG MALE 4POS SOLDER CUP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
8A
Color
Blue, Gray
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C
Series
1P
Fastening Type
Push-Pull, Detent Lock
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Backshell
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Backshell Material, Plating
Polysulfone (PSU)
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
Shielding
Unshielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
Orientation
G
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Number of Positions
4
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)