FGG.1B.306.CLAD72Z
Circular Connectors
Manufacturer No:
FGG.1B.306.CLAD72Z
Datasheet:
FGG.1B.306.CLAD72Z
Description:
CONN PLUG MALE 6POS SOLDER CUP
Number of Positions
6
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Size - Insert
306
Current Rating (Amps)
7A
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C