FGG.1B.304.CLAD42Z
Circular Connectors
Manufacturer No:
FGG.1B.304.CLAD42Z
Datasheet:
FGG.1B.304.CLAD42Z
Description:
CONN PLUG MALE 4POS SOLDER CUP
Product Parameter
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Number of Positions
4
Cable Opening
0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Shell Size - Insert
304
Current Rating (Amps)
10A
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C