FGG.0B.304.CYCD42Z
Circular Connectors
Manufacturer No:
FGG.0B.304.CYCD42Z
Datasheet:
FGG.0B.304.CYCD42Z
Description:
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Crimp
Number of Positions
4
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Shell Size - Insert
304
Current Rating (Amps)
7A
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C